04-05-26
Tryggare Väsby deltar på Smedbydagen den 7 maj 2026
AktuelltBlogg
Nu på torsdag den 7 maj är det dags för medborgardag i Smedby och självklart är Tryggare Väsby på plats!
I år deltar Tryggare Väsby tillsammans med vår medlem, Väsbyhem. På plats ser vi framemot att få dela en glass och höra era tankar och idéer kring trivsel och trygghet. Vi hoppas också få chansen att berätta mer om vårt arbete i området.
Dagen drar igång kl 17:00 och avrundas vid 19:00.
Eventet hålls vid gräsytan ovanför Ryttargatans parkering.
Vi bjuder självklart på glassen, varmt välkommen att komma förbi!
Relaterade nyheter
06 oktober 2026
Tack för en fin seminariekväll om hemberedskap
Förra veckan arrangerade Tryggare Väsby tillsammans med Civilförsvarsföreningen i Upplands Väsby ett seminarium om hemberedskap i Messingen.
Under kvällen deltog drygt 40 personer och fick ta del av konkreta råd om hur man kan förbereda sig för att kl...
02 oktober 2026
Tack för en lyckad beredskapsdag och välbesökta skyddsrumsvisningar
Under Beredskapsveckan deltog Tryggare Väsby i flera aktiviteter med fokus på beredskap, trygghet och hur vi tillsammans kan bidra till ett mer motståndskraftigt samhälle.
Ett stort tack till Upplands Väsby kommun för en väl genomförd och fint samor...