Välkommen på seminarium med Tryggare Väsby!

Tryggare Väsby är en fastighetsägarförening i centrala Väsby. Föreningen har 10 Bostadsrättsföreningar (Brf:er) som medlemmar. Dessa Brf:er arbetar tillsammans med bostadsbolag och lokalfastighetsägare för ett tryggare och trivsammare Väsby, samt att positivt påverka värdeutvecklingen för bostadsrätter, hyresfastigheter och lokalfastigheter. 

Att vara medlem i Tryggare Väsby visar på engagemang och ansvarstagande. Våra medlemmar tar boendetryggheten och trivseln på allvar. I medlemskapet ingår många fördelar som kontakt med grannfastigheter, kommun och polis, trygghetsbesiktningar och klottersanering inom 24 timmar. 

Tillsammans med er mäklare vill vi diskutera om och i så fall hur detta kan ingå i kommunikationen med potentiella köpare av bostadsrätter. 

PLATS: Messingen, Love Almqvist torg 1, sal aulan Nobel på plan 3. 

DATUM & TID: 12 oktober kl. 15.30-16.30

PROGRAM: 

15.30-16.00 Helena Kihlanki, verksamhetsansvarig Tryggare Väsby presenterar föreningens arbete

16.00-16.30 Diskussion - kan ni som mäklare använda detta i kommunikationen med potentiella köpare av bostadsrätter. 

MÅLGRUPP: Mäklare i Upplands Väsby och bostadsrättsföreningar som är medlemmar i Tryggare Väsby.

Anmälan görs till e-post: helena@tryggarevasby.se eller tel. 070-608 50 25, senast den 1 oktober 2023. 

Vi bjuder på smörgåsar. Är du allergisk? Anmäl i så fall specialkost. 

Ladda ner inbjudan i PDF här. 

 

Relaterade nyheter

19 september 2023

Integration och platsaktivering genom stadsodling

Tryggare Väsby, Väsbyhem och Kultur i Sigma har ingått ett samarbete kring stadsodling. Samarbetet innebär att två odlingslådor i Sigma Trädgårdspark har upplåtits till Kultur i Sigma.
18 september 2023

Medborgardialog i Sigma 5/10

Upplands Väsby kommun bjuder in till medborgardialog i Sigma. Kom förbi och träffa representanter från kommunen, Väsbyhem, polis, räddningstjänst och föreningar. Tryggare Väsby är på plats. Kom förbi och berätta om vad du tycker om ditt område. Det blir...