Välkommen på seminarium, du som är medlem i Tryggare Väsby eller lokalhyresgäst till någon av våra medlemmar!

Temat för seminariet är levande bottenvåningar, hur de kan skapas och vad det har för betydelse för stadsutvecklingen. 

Katrin Behdjou Arshi, chef stadsutveckling Fastighetsägarna Stockholm föreläser utifrån deras rapport: "100 idéer för levande bottenvåningar" från 2022. Därefter har vi samtal i mindre grupper för att diskutera förutsättningar för hur lokalhyresgäster vill involveras i Tryggare Väsbys arbete för att skapa ett tryggare, trivsammare och mer attraktivt centralt Väsby. 

PLATS: Messingen, Love Almqvist torg 1, sal scenrummet. 

DATUM & TID: 14 september kl. 08.30-10.00

TALARE: Katrin Behdjou Arshi, chef stadsutveckling Fastighetsägarna Stockholm

PROGRAM: 

08.15-08.45  Frukost serveras (smörgås, kaffe och té)

08.45-09.15 Föreläsning "Levande bottenvåningar" och diskussion

09.15-09.45 Samtal i mindre grupper 

09.45-10.00 Återsamling och avslut

MÅLGRUPP: Tryggare Väsbys medlemmar och deras lokalhyresgäster

Anmälan görs till e-post: helena@tryggarevasby.se, senast den 7 september. 

Är du allergisk? Anmäl i så fall specialkost. 

Ladda ner inbjudan i PDF här. 

Våra medlemmar: BRABO Stockholm, BRF Björkvalla, Väsbyhem, Brf Gamla Väsby 1179, Brf Herrgården, Brf Korpkulla, Brf Kullavägen, Brf Optimus, Brf Suseboparken, Brf Terrassen och Brf Väsby Fyr, HSB Brf Dragonen, Rikshem och Väsby Centrum. 

Relaterade nyheter

19 september 2023

Integration och platsaktivering genom stadsodling

Tryggare Väsby, Väsbyhem och Kultur i Sigma har ingått ett samarbete kring stadsodling. Samarbetet innebär att två odlingslådor i Sigma Trädgårdspark har upplåtits till Kultur i Sigma.
18 september 2023

Medborgardialog i Sigma 5/10

Upplands Väsby kommun bjuder in till medborgardialog i Sigma. Kom förbi och träffa representanter från kommunen, Väsbyhem, polis, räddningstjänst och föreningar. Tryggare Väsby är på plats. Kom förbi och berätta om vad du tycker om ditt område. Det blir...